Haber

Bakanlıktan soğan açıklaması: Halkın ihtiyacını karşılayacak düzeyde

Soğan fiyatlarının 30 lirayı bulması gündemde değil. CHP Genel Lideri ve Millet İttifakı Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yayınladığı soğanlı videonun ardından soğanlı açıklama geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, soğan üretimi ve stoğuna ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye’de son 10 yılın ortalamalarına göre yılda 2 milyon 100 bin ton kuru soğan üretildiği paylaşıldı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2021/2022 pazarlama yılında yerli kullanım miktarı 2 milyon 87 bin ton ve yeterlilik oranımız yüzde 114,7. Bu veriler dikkate alındığında kuru soğan üretiminin ihtiyaçlarımızı karşılayacak düzeyde gerçekleştirildiği görülmektedir. Sahip olduğumuz topraklar ile farklı coğrafi bölgelerimizde değişen iklim özellikleri, ülkemizin bir bölgesinde hasat yapılırken diğer bölgesinde ekim yapılmasına imkan vermektedir. Böylece insanımızın beslenme ihtiyacı kesintisiz olarak karşılanmış oluyor.

İlk hasadın başladığını belirten açıklamada, “ İçinde bulunduğumuz bu dönemde geçen yıldan daha yüksek bir verim kelam meselesidir. Adana ve Hatay illerinde 2022 yılında 272 bin ton olan birinci sezon soğan üretiminin bu yıl 284 bin tona çıkması bekleniyor. Yeni hasatlarla birlikte üretilen ve sofralarımıza gelmeye başlayan soğan büyüklüğü halkımızın ihtiyacını karşılayacak düzeyde.” (HABER MERKEZİ)

ula-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu