Haber

Eski AK Parti Milletvekili Metin Külünk ve avukatları İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında suç duyurusunda bulundu

AK Parti eski Milletvekili Metin Külünk ile avukatlar Mücahit Birinci ve Burak Bekiroğlu’nun İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında yaptığı suç duyurusu Adalet Bakanlığı’na gönderildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Netanyahu hakkında Külünk, Birinci ve Bekiroğlu’nun Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere sunduğu suç duyurusu dilekçesini bugün işleme aldı.

Başsavcılık, mevzuat gereği hata bildirimi dilekçesini Adalet Bakanlığı Dış Bağlantılar Genel Müdürlüğü ve Avrupa Birliği’ne gönderdi.

Bu arada İsrail’in Gazze baskınlarının başladığı ilk günlerden bu yana vatandaşlar tarafından Netanyahu ve İsrailli yetkililer hakkında çok sayıda suç duyurusunda bulunulduğu ve bu dilekçelerin gerekli işlemlerin yapılması için Adalet Bakanlığı’na gönderildiği öğrenildi.

Dilekçede Netanyahu’nun yargılanması istendi

Külünk, Birinci ve Bekiroğlu’nun İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu dilekçede, yargılanması istenen Netanyahu’nun gözler önünde “savaş”, “soykırım” ve “insanlığa karşı” suçlar işlediği belirtildi. tüm dünyanın.

Netanyahu’nun Siyonist yapının hayali haritasını gerçeğe dönüştürmek için Gazze’de yaşayan bebek, çocuk, kadın, sivil tüm insanları katlettiğinin belirtildiği dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“Başvurumuz ve talebimiz konusu olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, itham edildiği suçları işlerken uluslararası müktesebat uyarınca yasaklanmış silahları kullanmaktan çekinmemektedir. İşlenen suçlar inkar edilemez, her damla tanesi kadar sağlamdır. Vicdan sahibi her insanın, insanlığın tasvip etmemesi gereken gözyaşı çeşmesinden akmaktadır.” “Korkusuz ve korkusuz bir şekilde yapılıyor.”

Dilekçede, Netanyahu ve birlikte hareket ettiği kişilerin uluslararası ceza normları çerçevesinde Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması gerektiği belirtilerek, “Bu, insanlığın hukuka güveni ve cezasızlık algısının oluşmaması için şarttır. Aksi takdirde tüm bu olaylara sessiz kalmak insanlığın hukuka ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne olan inancını zedeleyecektir.” “Mahkemenin tarafsızlığına gölge düşürecektir.” ifadelere yer verildi.

İsrail’in baskınları sonucu Gazze’de öldürülen ve yaralanan çocukların fotoğraflarının da yer aldığı dilekçede, Netanyahu ve diğer faillerin kimliklerinin tespit edilmesi için dava açılması talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu